Predstave / Drama Objavljeno: 6/13/2016

Snajper

Snajper

Svijet u kojem živimo i onaj o kome maštamo - oba na nišanu Snajpera

 

Da je Karakaševa proza direktna i ubojita, to uglavnom, znamo. Da su Buljanove režije iznenađujuće beskompromisne ni to nije nepoznato. A da su brutalni ratovi, bijesna otimačina, podjela na bogate i siromašne slični i na Balkanu i u Africi u to će nas uvjeriti prelokacija Karakaševa teksta iz Zagreba u Abidjan. Jer: “Prava tema Snajpera zapravo je klasna borba, jedina brutalna realnost našeg doba, zajedno sa svim kulturnim posljedicama. Pravi neprijatelji današnje mladeži su bogata kapitalistička i korumpirana politička elita. Muki i Sani žele se dočepati novca i pobjeći među bogataše: živjeti u Dubaiju, pripadati Bogatima, toj novoj biološkoj rasi osiguranoj od bolesti i smrti.“

Snajper je komorna politička drama u kojoj je počinitelj društvena ukupnost i psihoseksualna patologija. Događa se u zemlji u kojoj se život urušava, a posvuda vlada ekološko propadanje, ekonomski jad i bijeda.

Iz Karakaševog Zagreba redatelj Ivica Buljan Snajper je prebacio u Abidjan. Globalizam je kolektivnu samoprezentaciju obespravljene mlade generacije učinio gotovo identičnim. Balkan i Afrika dijele post-iskustvo grčke tragedije. Brutalni ratovi, bijesna otimačina, podjela na bogate i siromašne, spremljena je pozornica za uprizorenje vlastitog iskustva. Prava tema Snajpera zapravo je klasna borba, jedina brutalna realnost našeg doba, zajedno sa svim kulturnim posljedicama.

Snajper, literarni i kazališni, govori o marginalcima koji su negdje putem zaostali. Pesimizam revolucionarne perspektive urušava se u predstavu o tome kako Sudbina djeluje na pojedince i slavodobitno odnosi pobjedu. Snajper u obliku rudimentarne komorne drame predstavlja temeljne uzroke kolapsa. Rat, korupcija, političke strategije za rješavanje problema i njihov neuspjeh. Obrazovanje je nedovoljno, javnost nije informirana o istinskim razmjerima problema.

Redatelj Ivica Buljan

Prevoditelj na francuski Zlatko Wurzberg

Dramaturg Robert Waltl

Scenografi Kone Wagnelba et Le Cresas

Kostimografkinja 
Ana Savić Gecan

Glazba N' Goran Kouamé Armand

Muki Irie Philippe Irie Bi

Sani Larissa Ouei

Student Landry Kouamé Bienvenu Amon

Policajac N' Goran Kouamé Armand