Novosti / Objavljeno: 7/1/2012

Nove nagrade solistima Baleta HNK Split

Solisti Baleta splitskog Hrvatskog narodnog kazališta dobili su čak tri medalje na jučer završenom Međunarodnom baletnom natjecanju "Mia Čorak Slavenska" u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu. U konkurenciji od 22 do 28 godina zlatnu je medalju dobio Jassaui Mergalijev, dok je u kategoriji od 18 do 22 godine srebrnu medalju osvojila Eva Karpilovska, a brončanu Hazuki Tomita. Početkom lipnja su Mergalijev i Tomita, te Jovana Mirosavljević na dva korejska međunarodna takmičenja osvojili nagrade, pa je tako samo u lipnju splitski Balet dobio čak šest vrijednih međunarodnih priznanja

Takmičenje se održalo 29. i 30. lipnja, a sudjelovalo je 72 kandidata iz 17 zemalja svijeta. Predsjednik žirija bio je proslavljeni baletni umjetnik Irek Mukhamedov, zvijezda moskovskog Boljšoj teatra i Royal Opera House Covent Gardena u Londonu. Ostali su članovi žirija bili također proslavljeni međunarodni baletni umjetnici Joyce Cuoco, Ljubinka Dobrijević, Yelko Yuresha, te Svebor Sečak, predsjednik Hrvatskog društva profesionalnih baletnih umjetnika (HDPBU-a).

Baletno natjecanje Mia Čorak Slavenska je bijenalno, prvi se puta održalo 2006., a od 2010. godine je međunarodnog karaktera. Osnivač je Hrvatsko društvo profesionalnih baletnih umjetnika u suradnji s Hrvatskom glazbenom mladeži, a suorganizator manifestacije bilo je zagrebačko HNK. Nosi ime proslavljene hrvatske primabalerine Mie Čorak Slavenske koja je ostvarila zavidnu karijeru u inozemstvu, posebice u SAD-u, te je tijekom 20. stoljeća afirmirala hrvatsku baletnu umjetnost u svijetu.