Novosti / Objavljeno: 3/29/2022

Usvojen program 32. Marulićevih dana

Usvojen program 32. Marulićevih dana

Prijedlog programa izbornice Festivala jednoglasno su usvojili članovi Vijeća: ravnateljica Uprave za razvoj kulture i umjetnosti Ministarstva kulture i medija te predsjednica Vijeća Nevena Tudor Perković, pročelnik Službe za društvene djelatnosti Grada Splita Mate Omazić, Tomislav Đonlić, po ovlaštenju pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport Splitsko-dalmatinske županije, intendant HNK-a Split i ravnatelj Festivala Srećko Šestan, Marina Vujčić, Jasen Boko, Željka Turčinović, Robert Bošković, Giulio Settimo te izbornica Festivala Kim Cuculić.

Kako navodi izbornica Festivala Kim Cuculić, „prkoseći krizi, kazalište i dalje pokazuje svoju ustrajnost, a predstave su nam, naročito u današnje vrijeme, potrebne poput disanja“. Iako pandemija bolesti COVID-a 19 ne jenjava, a njezin je negativan utjecaj na izvedbene umjetnosti i dalje iznimno snažan, za sudjelovanje na ovogodišnjem Festivalu prijavljen je rekordan broj od 56 predstava iz pet zemalja: Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Makedonije i Slovenije.

Prema riječima izbornice Kim Cuculić, osim njihove brojnosti raduje i činjenica da su se predstave prema tekstovima hrvatskih autorica i autora postavljale i u inozemnim kazalištima, što će „Marulićevim danima“ dati i međunarodni karakter. Na raznim pozornicama – od nacionalnih do nezavisnih teatara, od malih do velikih scena – uprizorena su djela klasika hrvatske književnosti i dramske riječi kao i tekstovi suvremenih autora te autorski projekti.

Na 32. Festivalu hrvatske drame „Marulićevi dani“ bit će izvedeno deset naslova, od toga sedam na velikoj sceni HNK-a Split te tri na pozornicama Gradskog kazališta lutaka Split i Gradskog kazališta mladih Split. Predstave su tematski, žanrovski i u pogledu redateljskih poetika raznolike.

Predstava Elvisa Bošnjaka Usidrene, u režiji Anastasije Jankovske, nastala u koprodukciji HNK-a Split, GDK-a Gavella i HNK-a Zadar, koja zbog objektivnih okolnosti prošle godine nije prikazana, bit će uvrštena u program 32. Festivala hrvatske drame „Marulićevi dani“.
 
U službenoj konkurenciji bit će predstavljen sljedeći program:
Mate Matišić: Ja sam ona koja nisam, redatelj Paolo Magelli, Zagrebačko kazalište mladih; Miroslav Krleža: U agoniji, redatelj Ivica Buljan, HNK u Zagrebu; Josip Kozarac-Borislav Vujčić: Tena – kronika raspada jedne ljepote, redatelj Dražen Ferenčina, koprodukcija Gradskog kazališta Joza Ivakić Vinkovci, GDK-a Gavella, Ludens teatra Koprivnica, Gradskog kazališta Požega i Centra za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar; Tituš Brezovački: Matiaš Grabancijaš Dijak, redatelj Krešimir Dolenčić, HNK u Varaždinu; Miran Kurspahić i Rona Žulj: Krizni stožer, redatelj Miran Kurspahić, Kazališna družina Rebel; Elvis Bošnjak: Usidrene, redateljica Anastasija Jankovska, HNK Split u koprodukciji s Gradskim dramskim kazalištem Gavella iz Zagreba i HNK ZadarTena Štivičić: 64, redateljica Alisa Stojanović, Atelje 212; autorski projekt Olje Lozice: Disanje, redateljica Olja Lozica, koprodukcija Kazališne družine Play Drama i Zagrebačkog kazališta mladih; Una Vizek: Ja od jutra nisam stao, redatelj Dražen Krešić, Hrvatsko narodno kazalište Mostar; autorski projekt Sanje Milardović: Mala čuda, u režiji i izvedbi Sanje Milardović, Teatar Exit.

Svečano otvorenje 32. Festivala hrvatske drame „Marulićevi dani“ i dodjela Nagrada za dramsko djelo „Marin Držić“ za 2021. bit će održani 21. travnja 2022. u HNK-u Split.

 

IZBOR PREDSTAVA

  • Predstave za veliku scenu HNK-a Split:

1. Zagrebačko kazalište mladih, Zagreb
Mate Matišić: JA SAM ONA KOJA NISAM
Redatelj: Paolo Magelli

2. Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu, Zagreb
Miroslav Krleža: U AGONIJI
Redatelj: Ivica Buljan

3. Koprodukcija Gradskog kazališta "Joza Ivakić" Vinkovci, GDK-a Gavella, Ludens teatra Koprivnica, Gradskog kazališta Požega i Centra za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar
Josip Kozarac - Borislav Vujčić: TENA - KRONIKA RASPADA JEDNE LJEPOTE
Redatelj: Dražen Ferenčina

4. Hrvatsko narodno kazalište u Varaždinu, Varaždin
Tituš Brezovački: MATIAŠ GRABANCIJAŠ DIJAK
Redatelj: Krešimir Dolenčić

5. Kazališna družina Rebel, Zagreb
Miran Kurspahić i Rona Žulj: KRIZNI STOŽER
Redatelj: Miran Kurspahić

6. Koprodukcija Hrvatskog narodnog kazališta Split, GDK Gavella i Hrvatskog narodnog kazališta Zadar
Elvis Bošnjak: USIDRENE
Redateljica: Anastasija Jankovska

7. Atelje 212, Beograd, Srbija
Tena Štivičić: 64
Redateljica: Alisa Stojanović
 

  • Predstave za pozornice Gradskog kazališta lutaka Split i Gradskog kazališta mladih Split:

8. Koprodukcija Kazališne družiea Play Drama, Split i Zagrebačkog kazališta mladih, Zagreb
Autorski projekt Olje Lozice: DISANJE
Redateljica: Olja Lozica

9. Hrvatsko narodno kazalište Mostar, Mostar, Bosna i Hercegovina
Una Vizek: JA OD JUTRA NISAM STAO
Redatelj: Dražen Krešić

10. Teatar Exit, Zagreb
Autorski projekt Sanje Milardović: MALA ČUDA
Redateljica: Sanja Milardović (monodrama)